Stabljike su pojedinačne i gole, gusto obrasle listovima, u gornjem delu granate. Listovi su lancetasti i goli, zelene do sivozelene boje, šiljati sa tri nerva. Cvasti su sa malim brojem cvetova, na dugačim peteljkama, krunični listići su plavi, ili ljubičasti, suženi u kratak nokatac. Plod je loptasta čaura, a seme je jajasto, spljošteno i mrke boje. Raste u sredozemlju, u poljima, na ivicama šuma, a gaji se i kao industrijska biljka. Caj od semena lana smatra se odličnim sredstvom za bolju probavu. Kao lekoviti deo biljke koristi se: Osušeno seme (Lini semen)
Latinski naziv i familija: Linum usitatissimum L. (Linaceae)
Hemijski sastav: Laneno seme sadrži sluzi (3-6%), masno ulje (30-40% trigliceridi linolne, linolenske i oleinske kiseline), proteine (25%), fosfatide, sterole i triterpene, cijanogene glikozide.
Upotreba: Čaj od lana se koristi kao blagi laksativ usled prisutnih sluzi i celuloze u semenu, kod funkcionalnih poremećaja rada debelog creva.
U narodnoj medicini čaj od semena lana se koristi: Kod upale želudačne sluznice i spolja, za obloge kod raznih kožnih bolesti
Ograničenja u upotrebi: Ne sme se koristiti kod vezanih creva.
Način pripreme i upotrebe čaja od lana:
Dva do 3 puta dnevno pojesti 1 kafenu kašiku celog ili izmrvljenog semena lana uz 200ml vode tokom jela.
Kod gastritisa, 1-2 kafene kašike čaja od semena lana ostaviti da stoji u hladnoj vodi 20-30 min pa profiltrirati i piti.
Lan ( Lini semen ) ulazi u sastav čajnih mešavina broj : 6, 16, 20, 23, 27
Namena
- Kao blagi laksativ usled prisutnih sluzi i celuloze u semenu
- Kod funkcionalnih poremećaja rada debelog creva.
- Kod upale želudačne kiseline
- Spolja, za obloge kod raznih kožnih bolesti
Recenzije
Još nema komentara.