NAMENA:
Wakame alga se često koristi u zdravoj ishrani jer ima lekovita svojstva. Najnovije studije rađene na univerzitetu McGill u Montrealu dokazale su da alginska kiselina ima svojstvo da za sebe vezuje toksine i teške metale (stroncijum, arsenik, olovo…). Kako naš organizam ne poseduje enzime koji bi ovu kiselinu razložili, ona se, zajedno sa toksinima i teškim metalima koje je za sebe vezala, izlučuje van preko stolice i na taj način se vrši detoksikacija organizma. Vakame sadrže i supstancu koja utiče na viskozitet krvi (tj. na istapanje tromba) čak dva puta jaču od priznatog leka heparina. Wakame su veoma bogate kalcijumom, a sadrže i velike količine gvožđa, vitamina A, C, niacina i belančevina. U medicini se spominju zbog njihovih antibakterijskih osobina i bržeg čišćenja krvi nakon porođaja, zbog čega su bile cenjene još u drevnom Japanu. U kozmetici se koriste za tamnjenje kose i jačanje korena dlake.
OPIS:
Wakame alge treba brzo oprati pod hladnom vodom kako bi skinula površinska prašina, a zatim namočiti i ostaviti da stoje 3-5 minuta (poslednju vodu od namakanja možete ostaviti i koristiti u kuvanju). Kada omekšaju vakame alge treba raširiti i isprati. Wakame tada možete dodati glavnom jelu i na laganoj vatri kuvati još desetak minuta.
Wakame alge su dovoljno slane i ne treba ih prelivati. Posle namakanja vakame dobijaju lepu staklastozelenu boju. Da bi se zaista dobro skuvale potrebno ih je stručno tranžirati.
Namočene, omekšane vakame alge prerežite po sredini uz debelu žilu. Mekane vanjske delove narežite na komade za jedan zalogaj, a tvrdu žilu vrlo sitno naseckajte da se može ravnomerno kuvati.
Wakame alge su neizostavan sastojak miso supa, a kao dodatak odlično odgovaraju i uz obično povrće. Vakame se mogu i pržiti u dubokom ulju i takve su same za sebe lagan obrok. Ako se zapeku i izmrve u prah, u kombinaciji sa susamom, odličan su začin za mahunarke i žitarice.
Alge Wakame 25 gr